فشار سنج و مانومترها

فشار سنج و مانومترها

فشار سنج و مانومترها

اندازه گیری فشار :
فشار در صنعت عبارت است از مراحل فشردن و متراکم کردن اجسام طی شرایط خاص . لوله ها ، شلنگ ها ، پمپ ها و سیلندرهای پر شده (یا خالی شده ) از این چنین موادی مثل آب ، روغن (هیدرولیک ) ، هوا (بادی ) ، و گازها . فشار گاز و مایعات درون لوله ها و سیلندر ها میبایستی جهت ایمنی بیشتر و دلایل عملکردی کنترل شوند . دستگاههای اندازه گیری فشار که میتوانند فشارها ی مختلفی را اندازه گیری کند ، مانومتر شناخته شده اند .

images (6)

 

واحدهای اندازه گیری مانومتر چیست ؟
واحدهای اندازه گیری عبارتند از : پوند براینچ مربع PSI   ، inH2O  ، میلی مترجیوه (mmHg)  که واحد بسیار متداول است و سایر واحدهای اندازه گیری عبارتند از bar ، پاسکال pascal .
ویژگی های رایج مانومترها و فشار سنج ها :
تجهیزات کوپلینگ جهت اتصال : این لوازم از این جهت حائزاهمیت میباشد که به کاربر اجازه میدهد  خیلی سریع و راحت دستگاه را به لوله وصل و یا از لوله جدا کند .
صفر / افست (نقطه شروع مجدد) :
افست : این ویژگی به کاربر اجازه میدهد که مقادیر اندازه گیری شده را با مقادیر مرجع مقایسه کند . همچنین این حالت به کاربر اجازه میدهد تا مقادیر نمایش داده شده را بهتر با یکدیگر همخوان کند .
صفر : این حالت همچنین به کاربر این اجازه را میدهد خطاهای بدست آمده از مواردی که هیچ فشاری را ندارند صفر کند  ( اصطلاحا به این کار کالیبره نمودن دستی اطلاق میشود ) .
ثبت داده ها   HOLD:
مقادیر نمایش داده شده دستگاهها میتواند ثابت باقی بماند در صورتیکه کاربر بخواهد از مقادیر اندازه گیری شده را در صورت تغییر فشار پس از گذشت مدت زمان طولانی حفظ کند . (این عمل با فشردن کلید HOLD روی دستگاه امکان پذیر است) .
حداکثر / حداقل / متوسط : برای اندازه گیری های بسیار طولانی ، کاربر میتواند حداکثر MAX ، حداقل MIN ، و میزان متوسط AVG  را ذخیره کند . برای انتقال اطلاعات و تکمیل آزمایشات ، رابط به کامپیوتر بهترین روش جهت مستند سازی و ثبت مقادیر خوانده شده میباشد.

 

st-8897

ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

دیدگاهی ارسال نشده است!